چگونه انتخاب رشته کنيم در پايه نهم

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما


 


چگونه انتخاب رشته کنيم در پايه نهم
 راهنمايي و هدايت تحصيلي چيست؟
غرض از راهنمايي و هدايت تحصيلي در دوره متوسطه ، هدايت دانش آموزان به مناسب ترين شاخه يا رشته تحصيلي بر اساس استعداد و علاقه آنان و به تناسب امکانات و نيازهاي کشور است.
 هر انساني داراي دو گونه استعداد است: استعداد عام و استعداد خاص. هدف آموزش و پرورش اجباري (عمومي) تلاش براي شکوفايي استعدادهاي عام افراد است، اما هدف آموزش متوسطه تقويت جنبه هاي بديع و متفاوت افراد و شکوفايي استعداد هاي خاص آن هاست.
 فرم هدايت تحصيلي در پايه نهم
معاون اموزش متوسطه اموزش و پرورش هم در راستاي پاسخ سوال چگونه انتخاب رشته کنيم در پايه نهم گفت: شناخت شاخه ها و رشته هاي تحصيلي ، استعداد و توانايي و بازار کار را از نکات مهم و قابل توجه در انتخاب رشته دانش اموزان دانست .
پاينبرد اضافه کرد : سه شاخه تحصيلي ، نظري ، فني حرفه اي و کار و دانش داريم که هريک از اين شاخه هاي تحصيلي رشته هاي متعددي دارند .
 وي افزود : شاخه نظري شامل رشته هاي رياضي فيزيک ، انتخاب رشته علوم تجربي ، انتخاب رشته علوم انساني و معارف اسلامي است و شاخه فني حرفه اي و کار و دانش هم بيش از 150 رشته ي تحصيلي مختلف دارد .
فرم هدايت تحصيلي دانش اموزان پايه نهم از 19 تير ماه ارايه مي شود.
مولفه هاي انتخاب رشته پايه نهم
 نظر دانش‌آموز: از دانش‌آموز نظرخواهي مي‌شود و 10 درصد از 100 امتياز کل به آن اختصاص دارد. نظر والدين: 5 درصد از امتياز کل به آن اختصاص داده شده است. نظر تمام معلم‌هاي دوره‌ي متوسطه که 10 درصد کل را شامل مي‌شود. ن
تايج آزمون‌هاي مشاوره‌اي: سؤالات آن طوري طراحي شده تا تمام ابعاد دانش‌آموزان و رغبت واقعي و توانمندي‌هاي‌شان را به طور کامل نشان دهد. اين عامل 30 درصد از امتياز کل است. نتايج عملکرد تحصيلي يا همان نمرات درسي: 35 درصد مجموع امتيازهاست و با توجه به کارنامه‌هاي پايه‌ي هفتم و هشت و نهم، محاسبه مي‌شود. نظر مشاور: با توجه به جمع‌بندي موارد بالا و صحبت با دانش‌آموز و خانواده‌اش انجام مي‌شود و 10 درصد از اين 100 امتياز را شامل مي‌شود. اولويت‌بندي رشته‌هاي تحصيلي بر اساس امتياز کسب‌شده‌ي شما از 100 تعيين مي‌شود، و اين خود مي تواند جواب سوال اصلي ما باشد که چگونه انتخاب رشته کنيم در پايه نهم؟با چه نمره هايي در نهم متوسطه انتخاب رشته کنيم؟
 نمونه برگ هدايت تحصيلي
در راستاي پاسخ به سوال چگونه انتخاب رشته کنيم در پايه نهم مي توان اشاره داشت که آموزش‌وپرورش امسال براي سامانه هدايت تحصيلي پايه نهم دو نمونه برگ شماره 6 و 7 را تهيه کرده است که در فرم شماره 6 براساس بررسي‌هاي مشاوره‌اي، آزمون‌هاي استعداد و رغبت، نظر دانش‌آموز، نظر معلمان و خانواده، اعلام مي‌شود که دانش آموز به کدام رشته برود، طبق اعلام مسئولان آموزش‌ و پرورش فرم شماره 6 توصيه‌اي بوده و هيچ اجباري براي ورود به رشته خاص ندارد.
فرم شماره7 که براساس نمرات سه سال دوره اول متوسطه تهيه شده، الويت‌هاي دانش‌آموز را به ترتيب در رشته‌هاي مختلف تعيين کرده است و براين اساس دانش‌آموزان به گروه‌هاي «الف»،«ب»، «ج» و «د» تقسيم شده‌اند که گروه «الف» در اولويت ثبت‌نام قرار دارد. به عنوان مثال اگر دانش‌آموزي در رشته تجربي اولويت «ج» را کسب کرده بايد منتظر بماند دانش‌آموزان گروه‌هاي «الف» و «ب» ثبت‌نام کنند و اگر ظرفيت خالي ماند، مي‌تواند رشته تجربي را انتخاب کند.
مشاوره تحصيلي درخت دانش
انتخاب رشته ي پايه نهم خود را به مشاوران مجرب درخت دانش بسپاريد.
 براي دريافت اطلاعات بيشتر در باب موضوعات، ثبت نام مدارس نمونه، ثبت نام مدارس تيزهوشان، انتخاب رشته پايه نهم، دريافت فرم هاي هدايت تحصيلي و مدارس شاهد، انتخاب رشته انساني در پايه نهم، انتخاب رشته تجربي در پايه نهم و ... مي توانيد بر روري لينک مربوطه کليک نماييد.
 راههاي ارتباطي با کارشناسان و مشاوران درخت دانش شماره تماس: 9099072943
 کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
 اينستاگرام: سامانه مشاوره تحصيلي درخت دانش


 


ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها